Polish Czech English French German Russian Slovak Spanish Ukrainian
www. gminagorzyce.pl   telefon: 48 15 8362075

GMINA GORZYCE

Samorządowy Portal Internetowy

techniczny ogrod

II SPOTKANIE ZESPOŁU LOKALNEJ WSPÓŁPRACY

II SPOTKANIE ZESPOŁU LOKALNEJ WSPÓŁPRACY

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie zaprasza na II spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnego Sanu PLH180020 w trybie online.

WYKAZ NIERUCHOMOŚCI PRZEZNACZONYCH DO DZIERŻAWY

WYKAZ NIERUCHOMOŚCI PRZEZNACZONYCH DO DZIERŻAWY

Wójt Gminy Gorzyce ogłasza wykaz nieruchomości stanowiących własność Gminy Gorzyce przeznaczonych do dzierżawy.

OBWIESZCZENIE WOJEWODY PODKARPACKIEGO

OBWIESZCZENIE WOJEWODY PODKARPACKIEGO

WOJEWODA PODKARPACKI ZAWIADAMIA o wydaniu decyzji znak: N-VIII.747.2.2.2021 z dnia 09.02.2022 r.

XLV SESJA RADY GMINY GORZYCE

XLV SESJA RADY GMINY GORZYCE

Zawiadamia się, że 25 lutego 2022 r. o godz. 14.00 w sali Środowiskowego Domu Kultury w Gorzycach odbędzie się XLV sesja Rady Gminy Gorzyce.

STAŻE ZAWODOWE DLA BEZROBOTNYCH

STAŻE ZAWODOWE DLA BEZROBOTNYCH

14.02.2022 r. ASP PROJECT CONSULTING Anna Pawlos w partnerstwie z Fundacją  im. Józefa Becka rozpoczyna I TURĘ rekrutacji do projektu „Staże zawodowe dla bezrobotnych”

WEBINARUM - DOTACJE NA USŁUGI ROZWOJOWE DLA MŚP

WEBINARUM - DOTACJE NA USŁUGI ROZWOJOWE DLA MŚP

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Tarnobrzegu zaprasza na bezpłatne webinarium „Dotacje na usługi rozwojowe dla MŚP”.

DELEGACJA W ZESPOLE SZKÓŁ W GORZYCACH

DELEGACJA W ZESPOLE SZKÓŁ W GORZYCACH

W Zespole Szkół w Gorzycach gościła z wizytą studyjną delegacja władz oświatowych stołecznego miasta Warszawy wraz z dyrektorami najlepszych szkół technicznych tego miasta.

WALENTYNKI W GORZYCACH

WALENTYNKI W GORZYCACH

Walentynkowa gra terenowa, fotograficzny kącik oraz specjalne menu dla zakochanych to tylko część atrakcji przygotowywanych w ramach „Walentynek w Gorzycach”.

  • II SPOTKANIE ZESPOŁU LOKALNEJ WSPÓŁPRACY

  • WYKAZ NIERUCHOMOŚCI PRZEZNACZONYCH DO DZIERŻAWY

  • OBWIESZCZENIE WOJEWODY PODKARPACKIEGO

  • XLV SESJA RADY GMINY GORZYCE

  • STAŻE ZAWODOWE DLA BEZROBOTNYCH

  • WEBINARUM - DOTACJE NA USŁUGI ROZWOJOWE DLA MŚP

  • DELEGACJA W ZESPOLE SZKÓŁ W GORZYCACH

  • WALENTYNKI W GORZYCACH

Zapraszamy do lektury wywiadu z Marianem Grzegorzkiem, wójtem gminy Gorzyce. Rozmawiał Piotr Jackowski. Wywiad znajduje się w rozwinięciu tej wiadomości oraz na stronie Magazynu Nadsańskiego "Nasz Czas".

.

 

Kilkuletnie funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania „SANŁĘG” skłania do podsumowań w zakresie dotychczas przebytej drogi w ramach zawiązanego partnerstwa. Czy z dzisiejszej perspektywy może Pan stwierdzić, że przystąpienie Gminy Gorzyce do LGD było właściwym i potrzebnym krokiem?

Gmina Gorzyce przystąpiła do LGD „SANŁĘG” w marcu 2008 roku. Pamiętam dyskusję na sesji Rady Gminy, pamiętam wątpliwości i obawy radnych i to, jak musiałem przekonywać Radę Gminy do podjęcia uchwały o przystąpieniu do LGD. Dzisiaj już nikt tego nie pamięta i sprawą oczywistą wydaje się być fakt przynależności naszej Gminy do tego stowarzyszenia oraz oczywistymi stają się dla wielu osób informacje o realizowanych projektach, pozyskanych pieniądzach... Tak, jakby się to wszystko nam należało. Tak jednak przecież nie jest. Każdy pozytywny element czy sukces w działalności LGD to duży wysiłek władz samego stowarzyszenia, ale istotnie wsparty aktywnością mieszkańców naszej gminy, stowarzyszeń oraz pracowników Urzędu Gminy.

 

Czy, zostając członkiem „SANŁĘG-u”, Gmina stawiała sobie jakieś szczególne cele i zadania?

Wtedy dysponowaliśmy wiedzą ogólną o zasadach i celach funkcjonowania lokalnych grup działania, znaliśmy potencjalny budżet – kwotę środków możliwą do pozyskania do roku 2015 (2013 + 2). W odniesieniu do Gminy Gorzyce było około 1,6 mln zł do pozyskania na różne przedsięwzięcia zgodne z Lokalną Strategią Rozwoju oraz właściwymi przepisami dotyczącymi zasad wspierania rozwoju obszarów wiejskich.
Cele szczególne, jakie wtedy sobie stawialiśmy, dotyczyły dokonywania zmian w tzw. przestrzeni publicznej – poprawy wizerunku naszych miejscowości wraz z tworzeniem warunków do wypoczynku, rekreacji i kultywowania tradycji. Chodziło też o uaktywnienie działających organizacji pozarządowych i wzmacnianie więzi społecznych w celu budowania społeczeństwa obywatelskiego. Ponadto chcieliśmy wykorzystać lokalny potencjał i produkty regionalne (np. fasolę wrzawską) dla rozwoju gospodarczego i tworzenia miejsc pracy. Był również dodatkowy cel wynikający z zasady trójsektorowości programu Leader – uzyskanie efektu synergii, czyli dodatkowego efektu ze współdziałania różnych środowisk i instytucji.

 

Partnerstwo w ramach LGD otworzyło drogę do pozyskiwania środków unijnych na przedsięwzięcia zgodne z Lokalną Strategią Rozwoju. Wskazano działania, w ramach których można uzyskać dofinansowanie. Jedno z nich to „Odnowa i rozwój wsi”. Jakie najważniejsze inicjatywy i przez kogo zostały dotychczas zrealizowane dzięki tym środkom?

Nasza aktywność w zakresie przygotowania projektów z działania „Odnowa i rozwój wsi”, zawsze poparta szerokimi konsultacjami społecznymi, przyniosła bardzo dobre efekty. Wybudowano place zabaw w Furmanach, Orliskach, Motyczu Poduchownym i Zalesiu Gorzyckim; zagospodarowano teren w otoczeniu Domu Kultury we Wrzawach, wybudowana została świetlica w Gorzycach przy budynku remizy OSP. Powstały także dwa boiska wielofunkcyjne w Trześni i w Osiedlu Gorzyce oraz wybudowano skocznię w dal przy wielofunkcyjnym boisku w Sokolnikach. Projekty te były realizowane przez Gminę i przez Gminny Ośrodek Kultury. Obecnie złożyliśmy projekt dokończenia budowy szatni sportowych we Wrzawach, Trześni i w Furmanach oraz projekt urządzenia trasy turystycznej Gorzyce – Wrzawy.
Koncepcje tych projektów powstawały przy udziale mieszkańców. Mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w procesie decyzyjnym i to, jak dzisiaj te realizacje wyglądają, zależało zawsze od ich opinii i wniosków. Osobiście zawsze stosuję zasadę: „Z ludźmi i dla ludzi”.
Oczywiście, oprócz środków pozyskiwanych przez Gminę za pośrednictwem LGD, skutecznie ubiegaliśmy się o środki w ramach „podstawowych” działań z PROW, także z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz z innych źródeł.

 

A jak wygląda dotychczasowe zainteresowanie „Małymi projektami”? Jacy beneficjenci najczęściej składali wnioski w ramach tego działania i co udało im się osiągnąć?

„Małe projekty” w założeniu miały służyć uaktywnieniu osób i organizacji pozarządowych (NGO). Jednakże fakt, że aby uzyskać dofinansowanie, należało wcześniej z własnych środków całość projektu sfinansować, był dla stowarzyszeń (i innych NGO) barierą nie do przejścia. Pomimo tego w naszej gminie udało się zrealizować dwa „małe projekty” Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 2 w Gorzycach (osiedlowe miejsce wypoczynku, wydanie albumu „Gmina Gorzyce”) oraz jeden projekt jest obecnie realizowany przez Parafię Gorzyce.
Oczywiście, wszystkie projekty były przygotowywane w ścisłej współpracy z pracownikami Urzędu Gminy. Najwięcej „małych projektów” zrealizował Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach i Gmina Gorzyce. Remontowaliśmy świetlice wiejskie, organizowaliśmy cykliczne imprezy kulturalne (np. Dni Gorzyc), budujemy place zabaw (np. aktualnie w Sokolnikach). Również jeden z przedsiębiorców w tym roku złożył wniosek z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Projekty są małe z nazwy. Zakres pracy „biurokratycznej” jest tu porównywalny z dużymi projektami realizowanymi w ramach PROW (Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich). I to jest także barierą, szczególnie dla NGO i osób fizycznych.

 

Wspomnijmy również o działaniach „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” oraz „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. Czy rolnicy i przedsiębiorcy wykazali zainteresowanie nimi?

Są już pierwsze konkretne efekty. W Gorzycach przy ul. Działkowców powstał warsztat samochodowy przy wsparciu za pośrednictwem LGD, w Sokolnikach powstał zakład fryzjerski. W Zalesiu Gorzyckim jest szansa na wsparcie inwestycji hotelowej. Te wszystkie przedsięwzięcia dotyczą osób prowadzących działalność rolniczą i rozszerzających lub zmieniających tę działalność w innych kierunkach. Są też szanse, że w Motyczu Poduchownym utworzone zostanie mikroprzedsiębiorstwo prowadzące działalność turystyczną i hotelarską. Zaznaczam jednocześnie, że wnioski kilku osób zostały odrzucone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z powodów formalnych.
Nie jest więc łatwo uzyskać wsparcie na działalność gospodarczą – nie zawsze potencjalni beneficjenci są na tyle uparci i konsekwentni, aby pokonać wszystkie wymagania formalne. Przypomnę tylko, że spełnienie wymagań wynikających z Lokalnej Strategii Rozwoju to dopiero pierwszy krok na drodze do sukcesu. Każde przedsięwzięcie musi być zgodne z wieloma odrębnymi przepisami, chociażby dotyczącymi ochrony środowiska i budownictwa.

 

Jak dotychczasowe partnerstwo w ramach LGD „SANŁĘG” wpłynęło na rozwój gminy Gorzyce, zdobywanie nowych doświadczeń przez samorząd i integrację mieszkańców?

Poprzez przystąpienie do LGD uruchomiony został pewien proces społeczny. Mieszkańcy, uczestnicząc w tworzeniu założeń poszczególnych projektów lub opiniując ich założenia, uspołeczniali procesy decyzyjne w gminie. Zależy mi bardzo na takiej partycypacji. Zależy mi na tym, aby każdy mieszkaniec mógł wyrażać swoje opinie i współdecydować o kierunkach rozwoju swojego najbliższego otoczenia, swojej gminy i całego obszaru LGD. Przedstawiciele naszej gminy, poprzez bezpośrednie uczestnictwo w pracach „SANŁĘG-u”, stali się bogatsi o doświadczenia innych osób.
Czas szybko biegnie i niekiedy zapominamy o pewnych osiągnięciach i o trudnościach, jakie się z tym wiązały. Zrealizowane projekty stają się dla wielu osób czymś oczywistym. Przypomnijmy sobie wygląd wielu miejsc sprzed realizacji projektów, przypomnijmy sobie tamte rozmowy i dyskusje – co należy tu zrobić. I w Motyczu Poduchownym tak było, i w Furmanach, i w Sokolnikach także... I w pozostałych wszystkich miejscowościach. Jesteśmy więc jako mieszkańcy bogatsi o doświadczenia współpracy i – pomimo różnic – mocniej zintegrowani i mocniej związani z naszymi małymi ojczyznami.

 

Czy, Pana zdaniem, formuła Lokalnych Grup Działania sprawdza się? Czy warto ją kontynuować w nowej perspektywie finansowej? Czy Gmina Gorzyce będzie nadal uczestniczyć w zawiązanym partnerstwie?

Po ponad pięcioletnim okresie doświadczeń, moja odpowiedź jest jednoznaczna: tak. Gmina Gorzyce powinna nadal być członkiem Lokalnej Grupy Działania i aktywnie uczestniczyć w jej pracach.

 

Dziękuję Panu serdecznie za rozmowę.

 

 

 

 Fot. Piotr Jackowski – Marian Grzegorzek – wójt gminy Gorzyce

TŁUMACZ JĘZYKA MIGOWEGO W URZĘDZIE GMINY

Osoby niesłyszące przy załatwianiu administracyjnych spraw mogą skorzystać z pomocy tłumacza migowego.

Wystarczy zgłosić chęć skorzystania z tej usługi 3 dni przed planowaną wizytą w Urzędzie Gminy osobiście lub korzystając z pomocy osoby trzeciej dzwoniąc pod numer (15) 8362 075, a także wysyłając faks pod numer (15) 8362 209 oraz e-maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) o celu ich przechowywania i sposobie zarządzania poniżej.

Jeżeli nie zgadzasz się na taki układ - zmień konfigurację swojej przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Polityka Prywatności określa warunki dotyczące użytkowania serwisu internetowego przez użytkowników końcowych. Korzystając w dowolny sposób z niniejszego serwisu internetowego użytkownik końcowy akceptuje warunki określone w poniższej Polityce Prywatności.

Ochrona danych osobowych

Dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie na podstawie informacji przekazanych przez użytkownika serwisu internetowego. Przekazanie informacji obejmujących dane osobowe jest dobrowolne. Do informacji tych należą np. imię i nazwisko, adres e-mail lub numer telefonu. Cel wykorzystania danych osobowych jest określony w nagłówku formularza zamieszczonego w serwisie internetowym. Najczęściej jest to subskrypcja wiadomości z serwisu za pomocą poczty e-mail lub krótkich wiadomości tekstowych SMS albo dostęp do wybranych podstron serwisu dla zalogowanych użytkowników. Dane osobowe nie są zbierane automatycznie.

Pliki cookies

Pliki cookies (w dosłownym tłumaczeniu z j. angielskiego: ciasteczka) są to małe pliki tekstowe, przesyłane do urządzenia użytkownika końcowego podczas odwiedzania przez niego serwisu internetowego. Pliki cookies zawierają m.in. adres strony internetowej z której pochodzą, ustawienia dokonane przez użytkownika serwisu dotyczące układu strony, rozmiaru tekstu, kolorów, wersji kontrastowej, dane wpisywane do formularzy oraz wartość, którą jest zazwyczaj automatycznie wygenerowana unikalna liczba. Mechanizm cookies nie pobiera jakichkolwiek danych osobowych ani żadnych informacji poufnych z urządzenia użytkownika końcowego.

Korzystając z serwisu internetowego użytkownik końcowy wyraża zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Użytkownik końcowy ma możliwość korzystania z serwisu internetowego bez wykorzystywania plików cookies, ale oznacza to, że niektóre funkcje serwisu nie będą działać poprawnie. Użytkownik końcowy może samodzielnie i w każdym czasie zmienić ustawienia dotyczące plików cookies, jak również może usunąć pliki cookies korzystając z dostępnych funkcji w przeglądarce internetowej, której używa. W przypadku nie wyrażenia zgody na korzystanie z plików cookies, użytkownik końcowy winien zaznaczyć w ustawieniach przeglądarki opcję odrzucania plików cookies lub sygnalizowania ich przesłania.

Niniejszy serwis internetowy może stosować następujące pliki cookies:

$1a.     pliki uwierzytelniające - wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania użytkownika końcowego w serwisie internetowym oraz do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu;

$1b.     pliki statystyczne - wykorzystywane do zbierania informacji o sposobie korzystania użytkownika końcowego z serwisu internetowego;

$1c.     pliki funkcjonalne - wykorzystywane do zapamiętania wybranych przez użytkownika końcowego ustawień i personalizację interfejsu użytkownika, np. w zakresie wybranego języka, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej, itp.

W celu zarządzania ustawieniami plików cookies wybierz z listy oficjalnych stron internetowych producentów najczęściej używanych przeglądarek internetowych aplikację, której używasz i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta:

Urządzenia mobilne:

Narzędzia i treść z innych firm

Niniejszy serwis internetowy może zawierać przyciski, narzędzia lub treści kierujące do usług innych firm, m.in. Facebook (przycisk „Lubię to”), Google (Google Maps, Google Analitycs, Google Translate), Youtube (filmy), IVONA Software (webreader), Stat24 (statystyki), Payu (płatności elektroniczne). Korzystanie z aplikacji innych firm może powodować przesyłanie informacji do urządzenia użytkownika końcowego przez zewnętrzny podmiot. Informacji na temat wykorzystania plików cookies przez zewnętrzne aplikacje należy szukać w polityce prywatności danego podmiotu.

Prawa autorskie

Zawartość serwisu internetowego (teksty, grafiki, muzyka, filmy) oraz wszystkie jej fragmenty a także mechanizmy i oprogramowanie używane w serwisie internetowym są objęte ochroną, wynikającą z przepisów polskiego i międzynarodowego prawa autorskiego.

Zgodnie z przepisami prawa autorskiego oraz przepisami o ochronie baz danych, użytkownik końcowy otrzymuje niewyłączną, ograniczoną licencję na korzystanie z serwisu wyłącznie w celach prywatnych, bez możliwości samodzielnego pobierania lub zapisywania stron oraz dokonywania ich modyfikacji.

Użytkownik końcowy serwisu internetowego, bez zgody właściciela serwisu nie posiada prawa do odsprzedaży lub wykorzystania w celach komercyjnych serwisu internetowego i jego zawartości.

Właściciel serwisu internetowego udziela ograniczonego, odwoływalnego, niewyłącznego prawa do tworzenia linku do serwisu internetowego, o ile nie przedstawia on właściciela serwisu w sposób fałszywy, mylący i niezgodny z prawdą.

Wykorzystanie niniejszego serwisu internetowego w sposób, który naruszałby w/w warunki albo wszelkie obowiązujące prawa lub przepisy, a także w sposób, który powoduje albo może spowodować uszkodzenie serwisu internetowego, przerwę lub zakłócenia w pracy jest zabronione.