Polish Czech English French German Russian Slovak Spanish Ukrainian
www. gminagorzyce.pl   telefon: 48 15 8362075

GMINA GORZYCE

Samorządowy Portal Internetowy

techniczny ogrod

Nieubłaganie zbliża się koniec roku a wraz z nim czas refleksji i podsumowań w wielu sferach ludzkiej działalności. Tą aktywność człowieka zamykają daty jego narodzin i śmierci. Są one bardzo symbolicznymi wyznacznikami ludzkiej egzystencji. Akcentując je, wyrażamy pamięć ludzkiego - nierzadko tragicznego losu, pamięć działalności dla lokalnego środowiska, patriotyzmu,  a często po prostu zwyczajnego, uczciwego życia i pracy.

.

 

Z tej też przyczyny pragnąłbym przypomnieć kilka nazwisk, które mijający rok zaznaczył w naszej historiografii regionalnej znaczącymi rocznicami: 110. rocznica urodzin Wojciecha Sabata (1901-1943), harcerza, nauczyciela i społecznika, oficera WP, żołnierza wojny 1920 i 1939 r.; 110. rocznica urodzin Wandy, Teresy Marii Źródłowskiej z d. Sas Pruski Szczudłowskiej (1901-1940), nauczycielki w miejscowościach obecnej Gminy Gorzyce i w Grębowie, gdzie pracowała wraz z mężem w tajnym nauczaniu i tam też zmarła; 100. rocznica urodzin Heleny Cebulak z d. Michno, nauczycielki i działaczki społecznej m.in. W Gorzycach i Wrzawach; 100. rocznica urodzin Kazimierza Kotulskiego (1911-1979), nauczyciela i społecznika, kierownika Szkoły Powszechnej w Gorzycach; 50. rocznica śmierci ks. Alojzego Sierżęgi (1888-1961), długoletniego proboszcza we Wrzawach, budowniczego obecnego kościoła; 35. rocznica śmierci Józefy Jarząbówny (1900-1976), nauczycielki i działaczki społecznej m.in. we Wrzawach; także 35. rocznica śmierci Stanisława Wacława Oppenauera (1882-1976), rodem z Wrzaw, nauczyciela, oficera WP, żołnierza obu wojen światowych, profesora filozofii, artysty malarza, działacza społecznego i oświatowego, oraz 15. rocznica śmierci Józefa Dropa (1909-1996), nauczyciela i kierownika Szkoły Powszechnej we Wrzawach, społecznika, oficera WP, żołnierza Września 1939 r.

Korzystając z prawa wyboru, zresztą bardzo subiektywnego, chciałbym bardziej przybliżyć dwie postacie spośród wyżej wymienionych:

 

Wojciech Sabat (1901-1943),urodził się we Wrzawach, w wielodzietnej rodzinie znanego działacza chłopskiego Karola i Zofii z d. Wicińskiej.

W 1917 r. rozpoczął naukę w Seminarium Nauczycielskim w Rudniku n/Sanem, którą kontynuował – z przerwami, do 1921 r. i ukończył egzaminem dojrzałości z wyróżnieniem. W styczniu 1919 r. ochotniczo wstąpił do Wojska Polskiego i jako żołnierz 37 pp. walczył na froncie pod Lwowem i Gródkiem Jagiellońskim. W dwa miesiące później podczas szturmu na wieś Wołczuchy został ranny w nogę, a za wykazane męstwo odznaczony Krzyżem Walecznych. Po wyleczeniu odniesionych ran powrócił w rodzinne strony by kontynuować przerwaną naukę. Powtórnie jako ochotnik wstąpił do wojska w lipcu 1920 r., najpierw do 32 pp., później do 2 pp. Strzelców Syberyjskich, z którym to pułkiem wyruszył na front bolszewicki. Tu po raz drugi został ranny i jednocześnie odznaczony Krzyżem Walecznych. W październiku tego roku został przeniesiony do rezerwy.

Po ukończeniu nauki podjął pracę jako nauczyciel w 4- klasowej Szkole Powszechnej we Wrzawach. Już w seminarium dał się poznać jako wzorowy harcerz. W 1926 r. wstąpił do Towarzystwa Powstańców Wojaków, a dwa lata później został jego komendantem.

W 1929 roku władze szkolne przeniosły go do Rumii-Zagórza, w powiecie morskim, do miejscowej szkoły powszechnej. W trzy lata później objął jej kierownictwo. To dzięki jego staraniom szkoła została rozbudowana i przystosowana do funkcjonowania jako 7-klasowa.

W 1934 r. Główna Kwatera Harcerzy  mianowała go „działaczem harcerskim”. Odtąd pełnił on szereg funkcji, głównie na odcinku ruchu zuchowego. Zorganizował drużynę harcerską, a dla młodzieży pozaszkolnej prowadził zajęcia  z zakresu przysposobienia wojskowego i strzelectwa. Był członkiem Hufca ZHP – Gdynia , w którym prowadził referat namiestnika zuchowego. Był organizatorem kursów końcówkowych  dla drużynowych  drużyn zuchowych.

W marcu 1938 r. rozkazem Naczelnika Harcerzy został mianowany Komendantem IV Hufca Harcerzy w Gdyni, zaś w grudniu po ukończeniu kursu w Górkach Wielkich otrzymał stopień harcmistrza ze specjalnością zuchową.

24 sierpnia 1939 r. por. rez. W. Sabat został dowódcą 4. kompanii 2. Batalionu rezerwowego. Batalion ten wchodził w skład Lądowej Obrony Wybrzeża, którą dowodził płk Stanisław Dąbek. 17 września po wielu dniach uporczywych walk 2 Batalion rez. został rozbity, a wielu żołnierzy i oficerów dostało się do niewoli. W dwa dni później por. Sabat znalazł się w obozie oficerskim w Prenzlau, gdzie otrzymał nr obozowy 418. Po pewnym czasie przeniesiono go do Neubrandenburga.

22 grudnia 1941 r. został zabrany przez gestapo do Wejherowa a następnie do Gdańska. Orzeczeniem Sądu Doraźnego z kwietnia 1942 roku  został skazany na 3 lata obozu karnego. Oskarżano go o przedwojenną  przynależność i aktywną działalność w Polskim Związku Zachodnim. Po wyroku  osadzono go w więzieniu w Koronowie

Wycieńczony, chory na zapalenie płuc, został uśmiercony przez Niemców zastrzykiem fenolu w serce 9 stycznia 1943 r. Pochowano go w trumnie w mundurze oficerskim na cmentarzu w Koronowie. Był żonaty z  Heleną z d. Kołodziejczak, nauczycielką i instruktorką harcerską. Wspólnie uczyli w Szkole Powszechnej w Rumi. Grobem W. Sabata opiekuje się młodzież Szkoły Podstawowej  nr 2 w Koronowie. W Rumi jego imieniem nazwana jest ulica i szkoła, w której był nauczycielem i kierownikiem.

Ks. Alojzy Sierżega (1888-1961). Pochodził z Łukawca  k. Rzeszowa. W latach 1901-1909 uczęszczał do gimnazjum, zapewne w Rzeszowie. Studia teologiczne odbył w Przemyślu i tam też w 1913 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Następnie był wika­rym w Przeworsku (1913-1916), Dobromilu (1916-1917) i Zaleszanach (1917 –1919). W dniach 15 i 16 października 1919 r. zdał egzamin na proboszcza. W latach 1919-1925 był prefektem w Semi­narium Duchownym w Przemyślu. Tam też w okresie 1921 –1923 r. pełnił funkcję sekretarza generalnego do spraw Akcji Katolickiej.

Brał udział w różnorodnych formach pogłębiania wiedzy teologicznej, m.in. został delegowany przez biskupa wraz z trzema innymi księżmi przemyskimi na czterotygodniowy kurs społeczny w Poznaniu na przełomie kwietnia i maja 1919 r. Wymiernym rezultatem tego zjazdu był zorganizowany później pierwszy kurs duszpasterski dla duchowieństwa diecezji przemyskiej, jaki miał miejsce w dniach 20-21 sierpnia 1919 r. w Przemyślu. Jego współorganizatorem był jeden z sekretarzy generalnych stowarzyszeń młodzieży polskiej ks. A. Sierżęga. Wygłosił na nim jeden z siedmiu prezentowanych referatów.

Był sekretarzem I zarządu Związku Kapłanów diecezji przemyskiej obrządku łacińskiego „Unitas”. którego zadaniem było pielęgnowanie ducha kapłańskiego i utrzymywanie łączności wśród duchowieństwa oraz wspieranie się wzajemne kapłanów modlitwą i pracą. Po części podobne cele miał Związek Zakładów Teologicznych w Polsce pod wezwaniem św. Jana Kantego. Jednym z jej aktywnych członków był ks. A. Sierżęga.

W 1919 r. został mianowany urzędnikiem kurii diecezjalnej, jako sekretarz generalny do spraw Akcji Socjalnej.

Nie sposób także pominąć jego działalności na polu publicystyczno – wydawniczym. Ks. A. Sierżęga pełnił w latach 1921-22 funkcję redaktora kwartalnika „Kierownik Stowarzyszeń. Pismo dla Patronatów Stowarzyszeń Oświatowo – Kulturalnych”. Było to czasopismo – jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone dla opiekunów stowarzyszeń o charakterze oświatowo – kulturalnym. Zamieszczał swoje artykuły także w innych wydawnictwach, których tytułów na dzień dzisiejszy jeszcze nie sposób dokładnie ustalić.

Po objęciu parafii wrzawskiej dał się poznać, jako jej dobry organizator i gospodarz. Wykazywał dużą dbałość o stan kościoła i majątek plebański. Ale nade wszystko troszczył się rozwój życia religijnego wśród parafian. Widoczna też była jego obecność w różnorodnych poczynaniach społecznych i oświatowych. Był członkiem m.in.: Kółka Rolniczego, kierownikiem sklepu KGW, Prze­wodni­czącym Zarządu Fundacji Szpitala Ubogich im. Kaliksta bar. Horocha, Przewodniczącym Zarządu Fundacji Kaliksta bar. Horocha dla włościan gmin państwo Wrzawy składających, celem podniesienia ich dobrobytu i oświaty, brał także udział w działalności samorządowej, będąc delegatem do Rady Powiatowej Tarnobrzeskiej. Po II wojnie światowej zorganizował i przeprowadził we Wrzawach budowę nowego kościoła.

W 1922 r. został odznaczony Epoxistoris Canonicalis, w 1936 r. Złotym Krzyżem Zasługi, zaś w 1953 r. biskup zezwolił mu na noszenie rokiety i mantoletu.  Zmarł we Wrzawach i tutaj też został po­chowany.

Waldemar Prarat

TŁUMACZ JĘZYKA MIGOWEGO W URZĘDZIE GMINY

Osoby niesłyszące przy załatwianiu administracyjnych spraw mogą skorzystać z pomocy tłumacza migowego.

Wystarczy zgłosić chęć skorzystania z tej usługi 3 dni przed planowaną wizytą w Urzędzie Gminy osobiście lub korzystając z pomocy osoby trzeciej dzwoniąc pod numer (15) 8362 075, a także wysyłając faks pod numer (15) 8362 209 oraz e-maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) o celu ich przechowywania i sposobie zarządzania poniżej.

Jeżeli nie zgadzasz się na taki układ - zmień konfigurację swojej przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Polityka Prywatności określa warunki dotyczące użytkowania serwisu internetowego przez użytkowników końcowych. Korzystając w dowolny sposób z niniejszego serwisu internetowego użytkownik końcowy akceptuje warunki określone w poniższej Polityce Prywatności.

Ochrona danych osobowych

Dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie na podstawie informacji przekazanych przez użytkownika serwisu internetowego. Przekazanie informacji obejmujących dane osobowe jest dobrowolne. Do informacji tych należą np. imię i nazwisko, adres e-mail lub numer telefonu. Cel wykorzystania danych osobowych jest określony w nagłówku formularza zamieszczonego w serwisie internetowym. Najczęściej jest to subskrypcja wiadomości z serwisu za pomocą poczty e-mail lub krótkich wiadomości tekstowych SMS albo dostęp do wybranych podstron serwisu dla zalogowanych użytkowników. Dane osobowe nie są zbierane automatycznie.

Pliki cookies

Pliki cookies (w dosłownym tłumaczeniu z j. angielskiego: ciasteczka) są to małe pliki tekstowe, przesyłane do urządzenia użytkownika końcowego podczas odwiedzania przez niego serwisu internetowego. Pliki cookies zawierają m.in. adres strony internetowej z której pochodzą, ustawienia dokonane przez użytkownika serwisu dotyczące układu strony, rozmiaru tekstu, kolorów, wersji kontrastowej, dane wpisywane do formularzy oraz wartość, którą jest zazwyczaj automatycznie wygenerowana unikalna liczba. Mechanizm cookies nie pobiera jakichkolwiek danych osobowych ani żadnych informacji poufnych z urządzenia użytkownika końcowego.

Korzystając z serwisu internetowego użytkownik końcowy wyraża zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Użytkownik końcowy ma możliwość korzystania z serwisu internetowego bez wykorzystywania plików cookies, ale oznacza to, że niektóre funkcje serwisu nie będą działać poprawnie. Użytkownik końcowy może samodzielnie i w każdym czasie zmienić ustawienia dotyczące plików cookies, jak również może usunąć pliki cookies korzystając z dostępnych funkcji w przeglądarce internetowej, której używa. W przypadku nie wyrażenia zgody na korzystanie z plików cookies, użytkownik końcowy winien zaznaczyć w ustawieniach przeglądarki opcję odrzucania plików cookies lub sygnalizowania ich przesłania.

Niniejszy serwis internetowy może stosować następujące pliki cookies:

$1a.     pliki uwierzytelniające - wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania użytkownika końcowego w serwisie internetowym oraz do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu;

$1b.     pliki statystyczne - wykorzystywane do zbierania informacji o sposobie korzystania użytkownika końcowego z serwisu internetowego;

$1c.     pliki funkcjonalne - wykorzystywane do zapamiętania wybranych przez użytkownika końcowego ustawień i personalizację interfejsu użytkownika, np. w zakresie wybranego języka, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej, itp.

W celu zarządzania ustawieniami plików cookies wybierz z listy oficjalnych stron internetowych producentów najczęściej używanych przeglądarek internetowych aplikację, której używasz i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta:

Urządzenia mobilne:

Narzędzia i treść z innych firm

Niniejszy serwis internetowy może zawierać przyciski, narzędzia lub treści kierujące do usług innych firm, m.in. Facebook (przycisk „Lubię to”), Google (Google Maps, Google Analitycs, Google Translate), Youtube (filmy), IVONA Software (webreader), Stat24 (statystyki), Payu (płatności elektroniczne). Korzystanie z aplikacji innych firm może powodować przesyłanie informacji do urządzenia użytkownika końcowego przez zewnętrzny podmiot. Informacji na temat wykorzystania plików cookies przez zewnętrzne aplikacje należy szukać w polityce prywatności danego podmiotu.

Prawa autorskie

Zawartość serwisu internetowego (teksty, grafiki, muzyka, filmy) oraz wszystkie jej fragmenty a także mechanizmy i oprogramowanie używane w serwisie internetowym są objęte ochroną, wynikającą z przepisów polskiego i międzynarodowego prawa autorskiego.

Zgodnie z przepisami prawa autorskiego oraz przepisami o ochronie baz danych, użytkownik końcowy otrzymuje niewyłączną, ograniczoną licencję na korzystanie z serwisu wyłącznie w celach prywatnych, bez możliwości samodzielnego pobierania lub zapisywania stron oraz dokonywania ich modyfikacji.

Użytkownik końcowy serwisu internetowego, bez zgody właściciela serwisu nie posiada prawa do odsprzedaży lub wykorzystania w celach komercyjnych serwisu internetowego i jego zawartości.

Właściciel serwisu internetowego udziela ograniczonego, odwoływalnego, niewyłącznego prawa do tworzenia linku do serwisu internetowego, o ile nie przedstawia on właściciela serwisu w sposób fałszywy, mylący i niezgodny z prawdą.

Wykorzystanie niniejszego serwisu internetowego w sposób, który naruszałby w/w warunki albo wszelkie obowiązujące prawa lub przepisy, a także w sposób, który powoduje albo może spowodować uszkodzenie serwisu internetowego, przerwę lub zakłócenia w pracy jest zabronione.