TECHNICZNY OGRÓD – WYDOBYĆ PIĘKNO CENTRUM GORZYC – KONKURS

Wójt Gminy Gorzyce ogłasza konkurs dedykowany młodzieży i studentom. Zadaniem uczestników jest wydobycie najciekawszych elementów przestrzeni publicznej.

Tworzenie i przekształcanie przestrzeni należy do najważniejszych potrzeb człowieka. Często okazuje się jednak, że to nie potężne przedsięwzięcia mające na celu zupełne przekształcenie otaczającego świata, ale drobne interwencje potrafią dużo skuteczniej zmienić atmosferę otoczenia. Celowe uderzenie pędzla malarza jest w stanie nadać dziełu wyraz, tak samo pojedynczy „gest” w przestrzeni jest w stanie zupełnie odwrócić percepcję miejsca. Taka jednostkowa ingerencja: wprowadzenie nadającego ludzką skalę elementu, podkreślenie pewnej, niewidocznej na pierwszy rzut oka cechy danej przestrzeni przez użycie koloru czy materiału, wprowadzenie kontrastu, zmiana warunków świetlnych czy wreszcie otoczenie architektoniczną ramą występującej w danym miejscu aktywności, która nabierze w ten sposób materialnego charakteru mają nieraz większa siłę działania niż wielomilionowe, urbanistyczne projekty.

Wrażliwe oko dostrzeże w przestrzeni osiedla w Gorzycach wiele zaskakujących momentów, interesujących zjawisk, kontrastów, zderzeń „różnych światów”, niewidocznych miejsc, silnie oddziałujących atmosfer. Zawierają one ukryte piękno, które czeka na odnalezienie i wydobycie. To właśnie ma na celu niniejszy konkurs.

Uczestnicy mają za zadanie odkrycie interesującego przestrzennego zjawiska na terenie gorzyckiego osiedla i sfotografowanie go. Mogą przy tym poruszać się w dowolnych skalach, od skali mikro: struktury materiałów, do skali makro: całego osiedla. Następnie muszą zaproponować sposób, w jaki znalezione piękno można wydobyć, aby stało się widoczne dla wszystkich.

Ingerencja przestrzenna uczestnika powinna być jak najbardziej elementarna, tak, jak wspomniane uderzenie pędzla malarza. Tworzywem może być kolor, różne materiały o specyficznych, estetycznych właściwościach, elementy małej architektury, instalacje, rzeźby, formy stałe, albo tymczasowe, nieruchome albo mobilne. Należy jednak pamiętać, że zaprojektowany element nie powinien odwracać uwagi od otoczenia, a wręcz przeciwnie – twórczo je interpretować i jedynie wydobywać to, co już w nim tkwi.

Formą oddania konkursu są 3 formatki A4:

  1. wykonane przez uczestnika zdjęcie fenomenu
  2. nałożona na wykonane zdjęcie ingerencja w formie kolażu.
  3. Kilka zdań opisu zjawiska i intencji projektowej

Oba elementy: zdjęcie jak i kolaż mogą być przetworzone w celu maksymalnego podkreślenia przedstawianego zjawiska. Dozwolone jest zarówno kolażowanie przy pomocy komputera jak i manualne, poprzez naklejanie warstw oraz łączenie obu tych technik.

Konkurs dedykowany jest młodzieży i studentom w wieku od 16 do 22 roku życia.

Na Wasze prace czekamy do końca czerwca.

Prace konkursowe można składać osobiście w Urzędzie Gminy Gorzyce  lub wysłać do dnia 30 czerwca 2015 r. na adres:

Urząd Gminy Gorzyce

ul. Sandomierska 75

39-432 Gorzyce

e-mail: konkurs@gminagorzyce.pl

z dopiskiem KONKURS – OGRÓD

Nadesłane prace będą publikowane na stronie www.gminagorzyce.pl/ogrod oraz profilu FB Ogrodu. Najciekawsze propozycje zostaną nagrodzone.

Organizatorem konkursu jest Urząd Gminy Gorzyce.

Regulamin konkursu w załączeniu:

KONKURS_PRZESTRZEŃ_STUDENCI_REGULAMIN

 

Referencje, czyli literatura i inne koncepcje, które w przygotowaniu pracy konkursowej można wziąć pod uwagę:

Place zabaw, Aldo van Eyck, Amstedam.

Interwencje urbanistyczne studia Bow Wow

Murale Banksy’ego

Fotografie Edwarda Burtynskiego

Fotografie serii House hunting, Tod Haido

Fotografie, Margeritta Spilutti

Instalacje i rzeźby artystów: Anish Kapoor, Olafur Eliasson, Ilkka Halso

Fragment książki Martina Heideggera: Budować, Mieszkać, Myśleć (http://teoriaarchitektury.blogspot.ch/2010/11/martin-heidegger-budowac-mieszkac.html)

 .

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress